Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Pundurkamolenes
 

Pundurkamolenes ir uz koksnes vēsajos gadalaikos augošas lapiņsēnes ar pavisam īsu un līku kātiņu (vai pat pilnīgi bez tā) un ar izteikti asimetrisku cepurīti. Izmēros mazas līdz nelielas (atkarībā no sugas), aug pārsvarā grupās un ciešos baros. Daža pundurkamolene ir ēdama, tomēr vairākumā ne.

Balstoties uz pētījumiem molekulārā līmenī, viena pundurkamoleņu ģints (Panellus) suga, proti, vēlā pundurkamolene, ir mūsdienās pārcelta uz jaunu ģinti (Sarcomyxa). Taču šai ģintij vēl nav sava latviskā nosaukuma, tāpēc mums šī suga joprojām ir un paliek vēlā pundurkamolene. (Mainītais latīniskais nosaukums ir dots pēc slīpsvītras.)

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv.

Pundurkamoleņu sugas ir sagrupētas pa sīkattēlu rindām atbilstoši to sastopamības biežumam: pirmajā rindā - puslīdz bieži sastopamās, otrajā rindā - reti sastopamās.




Vēlā pundurkamolene
Panellus serotinus / Sarcomyxa serotina
Ģintī lielākā. Aug vēlā rudenī, arī siltās ziemās. Bieža.
Maigā pundurkamolene
Panellus mitis
Aug vēlā rudenī grupās uz skuju koku kritalām. Bieža.
Sūrā pundurkamolene
Panellus stipticus
Aug vēlā rudenī, labi saglabājas līdz pavasarim. Bieža.
 
 
Izplestā pundurkamolene
Panellus ringens
Aug no vēla rudens līdz pat ļoti agram pavasarim. Reta

 Latvijā konstatēta vēl viena pundurkamolene:
 violetā pundurkamolene (Panellus violaceofulvus).


Vēl no mūsu fotoarhīva

Sūro pundurkamoleņu čemurs, nākamajā pavasarī vizuāli izteiksmīgāks pat nekā rudenī (GNP, Siguldas pagastā pie Ragankatla, 2019.g. 18. marts).

Lapiņsēnes