Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Visas bekas

Melnējošā beka
Boletus pulverulentus / Cyanoboletus pulverulentus
 

Nelielu izmēru beka ar cepurītes virsmiziņu brūnos toņos; ar sulīgi dzelteniem, taču pieskārumos strauji un stipri zilējošiem, pat melnējošiem stobriņiem; ar augšgalā koši dzeltenu un zemāk sarkanu, taču pieskārumos ļoti spēji zilējošu un vēlāk pat melnējošu kātiņu. Mīkstums dzeltens, arī pieskārienu vietās spēji un stipri zilē, vēlāk melnē. Aug lapkoku un jauktos mežos, īpaši zem ozoliem. Domājams, ļoti reti sastopama, jo konstatēta tikai trijās vietās (taču vienā - atkārtoti un daudzos eksemplāros). Ēdama, taču neskaitās vērtīga; kā retumu labāk atstāt augam.

 

Vairākus eks. 2013. gadā Kazdangas muižas parkā pamanīja Jānis Klučenieks u.c.; piederību sugai noteica (uz vietas) Inita Dāniele. 2021. gadā Inguna Vilka uzgāja 2 eks. Pārgaujas novadā netālu no Lielstraupes, Līvija Sproģe - 2 eks. Vaiņodes novadā, Dinsdurbes muižas parkā; abos gadījumos piederību sugai attālināti (tomēr gana droši) noteica eksperti no senes.lv un Nacionālā dabas muzeja.

 

Ja esat puslīdz pārliecināti, ka esat reiz atraduši šādu beku, lūdzu, sazinieties ar senes.lv (e-pasts).

 

Melnējošās bekas cepurītei virsmiziņa ir brūnos toņos (taču reizēm ievērojami atšķirīgos no šeit atainoto eksemplāru krāsojuma) un mazliet samtaina.

Melnējošās bekas kātiņš augšgalā ir koši dzeltens un zemāk sarkans, taču pieskārumos ļoti strauji nozilē un tad nomelnē.

Melnējošās bekas stobriņi ir sulīgi dzelteni, taču pieskārumos strauji un stipri nozilē, vālāk tikpat kā nomelnē.

Melnējošās bekas mīkstums ir dzeltens, taču bojājumā vai griezumā
 strauji un stipri zilē.

Šīs lappuses foto visi ir no ilglaicīgas un ražīgas atradnes Kandavas muižas parkā.
(Dažu iepriekš uzietu eksemplāru foto sk. Latvijas Mikologu biedrības vietnē šeit.)

Visas bekas