Vietnes sadaļas

Citādās 

Sēne pagaidām bez latviskā nosaukuma
  Camarops petersii (syn. Bolinia petersii)  
 

Prāva (diametrs 2-12 cm, biezums lîdz 2 cm) askusēne ieapaļa spilvena formā, kurai tumšo iekšieni sākotnēji ieskauj dzeltenīgi vai pelēcīgi brūns filcveidigs apvalks (biezums 1-2 mm); tam vēlāk skrandaini pārplīstot, sēne sāk pēc izskata atgādināt lielu melnu aci gaišu lupatveidīgu skropstu ieskāvumā. Tumši brūnās iekšienes virsma ir klāta ar melnu gļotainu vielu un tādēļ spīdīga; nosēta ar daudzām sīkām "pumpiņām", kam centros ir atveres, caur kurām apkārtējā vidē izplūst sporas. Aug rudenī pa vienai vai nelielās ciešās grupās uz ozolu kritalām (vietās, kuras ir bez mizas). Ārkārtīgi reti sastopama visā Eiropā, t.sk. Latvijā, kur zināma tikai viena atradne (2023). Par ēdamību ziņu nav, taču jautājums arī nav aktuāls.

 

Suga sākotnēji konstatēta Ziemeļamerikā (vispirms Alabamas štatā), kur ir gana izplatīta. Mūsdienās atrasta arī citos kontinentos, t.sk. Eiropā, taču ļoti nedaudzās vietās. Pirmo reizi Latvijā pamanījis Raivo Ivulāns 2023. gadā Gaujas senlejas nogāzē zem Krimuldas; piederību šai sugai attālināti apstiprinājuši divi portāla iNaturalist eksperti.

Šai uz koksnes plakaniski augošajai sēnei ir ieapaļa spilvena forma. Tās tumšo iekšieni sākotnēji ieskauj dzeltenīgi vai pelēcīgi brūns filcveida apvalks,
kurš vēlāk skrandaini pārplīst (eksemplāram pa labi šāds process jau nupat aizsācies).

Šī sēne aug pa vienai vai nelielās ciešās grupās uz ozolu kritalām (vietās bez mizas).

Abi augšējie foto ir no vienīgās pašlaik zināmās atradnes - Gaujas senlejas nogāzē zem Krimuldas.

Kad apvalks pārplīsis, sēne pēc skata atgādina 
lielu melnu aci ar gaišām lupatveida skropstām:

 Atainota Wikimedia failu krātuvē 

 
 

Citādās