Vietnes sadaļas

Citādās 

Melnā (dziedzerainā) eksīdija
  Exidia glandulosa / Exidia nigricans Egļu eksīdija
 

Maza želejveidīga sēne melnā vai brūnganmelnā krāsā, kura aug uz atmirušas lapkoku koksnes (gan kritalām, gan stāvošas) lielās blīvās grupās, reizēm noklājot to pat desmitiem centimetru garumā un vairāku centimetru platumā. Augļķermeņi ir piestiprināti koksnei ar visu apakšējo virsmu. Ilgākā sausumā sažūst un saplok, bet samitrināta atkal piebriest. Tāpēc to parasti to ievēro agram pavasarim raksturīgajā slapjumā, jau daudz mazāk - vēlā rudenī un tikpat kā nekad - vasarā, lai gan faktiski tā ir sastopama cauru gadu un Latvijā stipri izplatīta. Ēdama, taču bezgaršīga.

 

Ar melni krāsoto eksīdiju sugām mikoloģijā vēsturiski ir izveidojies sajukums. Šķetinot šo sajukumu atbilstoši mūsdienās pieņemtajiem taksonomiskajiem principiem, kādreizējā dziedzerainā eksīdija (Exidia glandulosa) ir kļuvusi par melno eksīdiju (Exidia nigricans), bet tās vecais latīniskais nosaukums atvēlēts citai eksīdijai - nošķeltajai. (Ir arī viedoklis, balstīts uz pētījumiem molekulārā līmenī, ka E.nigricans un bij. E.glandulosa ir dažādas sugas, lai arī identiskas mikroskopiskā līmenī un ļoti līdzīgas ārēji.)

 

Melnā eksīdija aug uz nesen atmirušas lapkoku koksnes lielās blīvās grupās, reizēm noklājot to pat desmitiem cm garumā un vairāku cm platumā.
Melnie vai brūnganmelnie augļķermeņi ir piestiprināti substrātam (koksnei) ar visu apakšējo virsmu;  atsevišķa augļķermeņa caurmērs ir līdz 3 cm.
Dziedzerainā eksīdija vislabāk pamanāma agrā pavasarī, kad tam raksturīgajā slapjumā augļķermeņi ir piebrieduši (sausumā tie sažūst un saplok).

Ilgākā sausumā melnā eksīdija sažūst un saplok, kļūstot līdzīga melnai matētai miziņai (šeit tas vēl nav līdz galam noticis).
Tapusi plāna un nespīdīga, melnā eksīdija izskatās daudz neuzkrītošāk, tāpēc sausākajos gadalaikos reti kad tiek ievērota.

Mitras melnās eksīdijas augšējā virsma ir spīdīgi gluda, un tajā ir punktveidīgas atveres, pa kurām izplūst sēnes sporas.

 Vēl par šo sugu skatiet mūsu divvalodīgajā (Lv+En) vietnē fungi.lv, konkrēti, šeit
Cita starpā, tā ilustrēta ar pieticīgākiem melno eksīdiju sakopojumiem, kuri patiesībā ir tipiskāki.
 

Klikšiniet uz sīkattēla

 
 

Eksīdijas

Egļu eksīdija
 

Citādās