Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Gļotainā holveja
Holwaya mucida
 

Sīka vairāk vai mazāk želejveidīga sēnīte, kura aug baros uz trūdošas liepu koksnes un mēdz attīstīties divās stadijās: 1) anamorfa – līdz >½ cm augsta sērkociņveidīga korēmija (ar sporām konīdijās); 2) teleomorfa – līdz ~1 cm plats un sekli kausiņveidīgs, diskveidīgs vai tml. apotēcijs (ar sporām askos). Visā Eiropā ļoti reta, konstatēta tikai nedaudzās valstīs, t.sk. Latvijā, kur uzieta ne vien anamorfa, bet arī vēl retākā teleomorfa.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis Edgars Vimba 1968. gadā pie Krimuldas (anamorfu). Līdz mūsdienām atrasta pusotrā desmitā vietu dažādās valsts daļās, t.sk. teleomorfa - desmit vietās (no kurām piecās - 2017. gada sezonā, vedinot domāt, ka tieši minētais gads bijis sugai īpaši labvēlīgs). Sugas atradnes ar abām divām formām (t.i., anamorfu + teleomorfu) visvairāk uzietas pavisam nelielā reģionā ap Krimuldu un Siguldu, proti, trīs.

 

Šīs sugas biežāk sastopamā anamorfā stadija izskatās kā ļoti tievs un īss sērkociņš, sākumā viscaur pelnpelēks, bet vēlāk melns ar gaišpelēku galviņu.

 

Šīs sugas retāk sastopamā teleomorfā stadija izskatās kā sīks gandrīz melns kausiņš, disks vai apaļš spilventiņš (ar īsu substrātā iesniedzošos kātiņu).

Šīs lappuses foto visi ir no mūsu uzietas atradnes Gaujas nacionālajā parkā, senlejas labā krasta pakājē (ne augšā!) lejpus Krimuldas (anamorfa - 2015, teleomorfa - 2017).

Esam bijuši aculiecinieki vēl diviem sugas atradumiem (abos - anamorfa),
kuri, cik mums zināms, nav minēti citos mikoloģiskās informācijas avotos:

● Amatas novadā, pie Amatas labā krasta (Sergejs Vedjanovs, 2013),
● Ērgļu novadā, netālu no Meltnes ietekas Ogrē (Diāna Meiere, 2017).

Citādās