Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Lapsu sīkstenīte
Lāču sīkstenīte Lentinellus vulpinus  
 

Lapsu sīkstenīte ir nelielu izmēru lapiņsēne (cepurītes platums 3-6 cm), kura aug čemuros uz nedzīvas koksnes. Cepurīte ir izteikti asimetriska, dzeltenīgi brūnos toņos, ar krietni gaišāku samtainu starveida šķiedrojumu, kurš reizēm izzūd. Lapiņas ir ciešas un ar smalki izrobotām šķautnēm. Kātiņa nav vai gandrīz nav. Aug vasaras otrajā pusē un rudenī. Ļoti reti sastopama: Latvijā uzietas tikai sešas atradnes. Neēdama, jo ir rūgta.

 

Trīs pirmās atradnes uzietas 2013. gadā - divās vietās Siguldas pilsētas teritorijā (pirmajā vēlreiz novērota 2015.g.) un Baldones apkārtnē (pie Riekstukalna); vēl divas - 2018.g. attiecīgi starp Krimuldu/Velnalu un Siguldā (visas - Edgars Mūkins). Sugas atradums publiskots tikai 2018.g. 2019. gadā atrasta arī Ērgļu novada Sausnējas pagasta austrumos (Anitas Vanolī ziņojums dabasdati.lv; piederību sugai attālināti noteicis E.M.).

Lapsu sīkstenīte aug čemuros uz nedzīvas koksnes (pārsvarā lapukoku). Cepurīte ir krasi asimetriska, kātiņa nav vai gandrīz nav.

Lapsu sīkstenītes cepurīti rotā gaišs samtains dzīslojums, kurš sastāv no starveidā izkārtotiem daždažāda izmēra "pikucīšiem"
(taču reizēm šis dzīslojums gandrīz pilnībā izzūd).

Lapsu sīkstenītei lapiņu šķautnes ir smalki izrobotas.

Šīs lappuses foto ir no sugas pirmās atradnes Latvijā - Siguldas pilsētas teritorijā, uz nelielas kritalas pie Jušu takas (pirmais 2013, abi pārējie 2015).

Sīkstenes, 
sīkstenītes

 
 
Lāču sīkstenīte

Lapiņsēnes