Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Vetšteina vītene
Bujāra vītene Marasmius wettsteinii  
 

Pēc cepurītes izmēriem visam sīciņā (diametrs <1 cm), ļoti tiev- un garkātainā Vetšteina vītene aug lielos baros uz uz nobirušām skujām (bet ne lapkoku nobirām!) vasarā un rudenī. Lapiņas ir piestiprinātas nevis pašam kātiņam, bet to ieskaujošai "apkaklei". Ļoti bieži sastopama. Neēdama.

 

Izskatā ļoti līdzīga Bujāra vītenei, kura aug uz kritušām lapām, un dažkārt netiek no tās nodalīta, resp. tiek uzskatīta par Bujāra vīteni šīs sugas jēdziena plašākā nozīmē. Latvijas mikologu kopiena tomēr ir pievienojusies viedoklim, ka gan Bujāra vītene, gan Vetšteina vītene abas ir uzskatāmas par patstāvīgām un pilnvērtīgām sugām.

Pavisam sīciņā, ļoti gar- un tievkātainā Vetšteina vītene aug lielos baros uz nobirušām skujām vasarā un rudenī.
Vetšteina vītenes lapiņas ir pievienotas nevis sēnes kātiņam, bet gan to ieskaujošai "apkaklei" (sk. foto zemāk).


Vetšteina vītenes klātbūtni Latvijā konstatējām 2018. gada jūnijā, veidodami šīs ģints aprakstu. Praktiski nav šaubu, ka suga novērota arī agrāk; taču, nepiegriežot vērību augtenei (uz skujām), noturēta par to pašu sen zināmo Bujāra vīteni.

Apspriežoties ar Latvijas Dabas muzeja mikoloģi Initu Dānieli, tika atzīts par pareizāko arī mums turēties pie viedokļa, ka tā ir pilnvērtīga suga - Vetšteina vītene (nevis Bujāra vītenes paveids).

 
Bujāra vītene

Vītenes

 
 
 

Lapiņsēnes