Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Spurainā zvīņene
  Pholiota squarrosa Izspūrusī zvīņene
 

Parasti neliela (caurmērs 3-7 cm), tomēr izņēmuma gadījumos pat ļoti liela (caurmērs līdz 25 cm) lapiņsēne ar dzeltenu cepurīti, kura nobārstīta ar atspūrušam brūnām zvīņām, koncentriski izkārtotām un ap vidu tumšākām, bet gar malu gaišākām. Lapiņas sablīvētas, sākumā olīvdzeltenas, vēlāk olīvbrūnas. Pavisam jaunai sēnei tās aizklāj gaišdzeltens plīvurs, kura paliekas vēlāk izveido sēnes gredzenu. Zem tā arī kātiņu klāj zvīņas. Aug rudenī ceros, nereti - pat visai lielos, uz celmiem, pie dzīvu lapkoku pamatnēm, dažkārt uz koku saknēm (pat diezgan tālu no stumbra) u.c. Ļoti bieži sastopama gan dabiskā, gan cilvēka pārviedotā vidē. Dažviet ir atzīta par ēdamu, tomēr varot būt tik rūgta, ka esot jāvāra 2 stundas. Ir ziņas, ka izraisa saindēšanos, lietota kopā ar alkoholu (taču ar ~10 stundu aizturi, kas norāda uz citādu iedarbības mehānismu nekā tintenei).

Spurainās zvīņenes cepurīte ir tiešām bagātīgi nosēta ar zvīņām. Tās ir no cepurītes atspūrušas, tomēr ne tuvu tik asas kā izspūrušajai zvīņenei.
Spurainās zvīņenes vienmēr sastopamas lielākos vai mazākos ceros un aug uz lapkoku koksnes, tajā skaitā bieži vien - uz celmiem.

 

Visbiežāk spurainās zvīņenes aug pie koka pamatnes, nereti pat vairākos ceros ap vienu stumbru.

Reizēm šīs sēnes aug arī dzīva stumbra plaisā.

 

Lai gan spurainās zvīņenes skaitās nelielas sēnes, vecumā dažas var izplesties līdz 15 cm (šeit) vai vēl vairāk, bet ceri var būt pat metru plati.

Kamēr spurainā zvīņene ir pavisam jauna un cepurītes malu ar kātiņu vēl savieno plīvurs, tā izskatās
zvīņaina burtiski no vienas vietas! Sēnes mīkstums, kā redzams kātiņa griezumā, ir viegli iedzeltens.

Vēl attēlus un skaidrojumus sk. mūsu divvalodīgās (Lv+En) vietnes fungi.lv lappusēs, konkrēti, šeit .

 
 

Zvīņenes

Izspūrusī zvīņene
 
 

Lapiņsēnes