Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Kausveida skaistgalvene
  Pseudoclitocybe cyathiformis Rūsganā skaistgalvene
 

Neliela (diametrs 4-7 cm) lapiņsēne ar dziļi iedobtu cepurīti, kura mitra ir patumši brūna, bet sausa - kafijas + piena krāsā. Lapiņas ir bāli brūnas vai sarkanbrūnas, gar kātiņu nedaudz nolaidenas. Kātiņš ir mēreni garš, brūns, tīklveidā šķiedrains, ar balti pūkainu pamatu. Mīkstums ir cepurītes krāsā. Aug vasaras beigās un rudenī (arī stipri vēlā) skujkoku un jauktos mežos uz augsnes vai uz trūdošas koksnes. Pareti sastopama. Ēdama.

 Kausveida skaistgalvene var augt gan uz trūdošas koksnes (retāk, pa kreisi), gan uz augsnes (biežāk, pa labi). Šīs sēnes cepurīte ir vidū dziļi iedobta.

Kausveida skaistgalvenes cepurītei mitrās vietas ir patumši brūnas, jau pažuvušās - kā kafija ar pienu. Vistumšākā ir mitrumu uzkrājusī vidus iedobe.
Reizēm gar cepurītes malu (un pat diezgan tālu iekšup) ir tik tikko jaušams smalks starveida rievojums (pa kreisi).

Kausveida skaistgalvenes lapiņas ir bāli brūnas (sarkanbrūnas), diezgan cieši viena pie otras un gar kātiņu nedaudz nolaidenas.
Kausveida skaistgalvenes kātiņš ir mēreni garš, pagaiši brūns, tīklveidā šķiedrains, ar mazliet resnāku un balti pūkainu pamatni.

Kausveida skaistgalvene, lai gan tipiski aug vienpata, retos gadījumos pat veido nelielus čemurus (kad uz trūdošas koksnes).

Šīs lappuses foto ir no kolektīva pasākuma gaitā uzietas atradnes Luknes skābaržu audzē un mūsu pašu uzietām atradnēm Siguldas zaļajā zonā.

 

Skaistgalvenes

Rūsganā skaistgalvene
 
 

Lapiņsēnes