Vietnes sadaļas

Citādās 

Safrāna zarvālene
  Ramariopsis crocea  
 

Sīka (līdz 2-3 cm augsta) koraļļveidīga sēne oranždzeltenos toņos, ar skaidri izteiktu kātiņu un vairākkārtīgu U-veida zarošanos un ar noapaļotām zaru galotnēm. Aug rudens pusē lapkoku un jauktos mežos uz augsnes pa vienai vai grupās. Domājams, ka ir ļoti reti sastopama: Latvijā atrasta tikai sešās vietās (līdz 2020.g.). Tomēr iespējams, ka ir sastopama biežāk, tikai no nespeciālistu puses tiek noturēta par lipīgo zaraini. Neēdama.

 

Pirmoreiz Latvijā konstatējusi Julita Kluša (apstiprinājusi Inita Dāniele), pētot Ivara Leimaņa atradumu 2016. gada 26. augustā Siguldas pilsētas administratīvajā teritorijā, mežā uz dienvidrietumiem no Krimuldas. Septembra sākumā Edgars Mūkins atpazinis šo sugu arī foto sērijā, ko bija uzņēmis jau 14. augustā Rīgā, Ziepniekkalna kapos. Tie paši pētnieki vēlāk uzgājuši vēl četrās vietās: divās - Vidzemē, pa vienai - Latgalē un Kurzemē (sk. atradnes). Tikmēr Tīmeklī ir atrodami vairāki dažādās Latvijas vietās uzņemti fotoattēli, kuri ar dažādu ticamības pakāpi šķiet atainojam safrāna zarvālenes. Taču ar šiem fotoattēliem vien ir par maz, lai gūtu pilnu pārliecību par sugu.




 
Safrāna zarvālenēm raksturīga ir kātiņa esamība un vairākkārtīga U-veida zarošanās, visizteiktāk - augšdaļā.
(Abās fotogrāfijās ir viens un tas pats zarvālenes eksemplārs, vienīgi uzņemts nedaudz atšķirīgos rakursos.)
Cits raksturīgi sazarots eksemplārs.
Abi divi ir arī panorāmattēlā zemāk.
 

Raksturīgais zarojums safrāna zarvālenēm ir attīstījies jau tad, kad tās ir vēl jaunas un labi ja 1 cm augstas. Pieaugušas tās var sasniegt pāris cm.

 
 

Īpaši labvēlīgos augšanas apstākļos, kuru raksturs mums nav zināms, safrāna zarvālenes mēdz veidot pat šādus izcili daudzžuburainus čemurus.

Safrāna zarvālenes nereti aug grupās, reizēm skaitliski prāvās (rūpīgi ieskatoties attēlā, tur tās saredzamas desmitiem), tomēr reizēm - arī pa vienai.

Šīs lappuses foto ir no mūsu uzietām atradnēm Rīgā, Ziepniekkalna kapos un Gaujas nacionālajā parkā pie Krimuldas (pie senlejas paša krasta, ne bij. mežaparka dziļumā).

 

Citādās