Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Lapiņsēnes

Parastā skaldlapīte
  Schizophyllum commune  
 

Maza (atpletums 2-5 cm) ļoti sīkstas konsistences lapiņsēne bez kātiņa, pēc formas ieapaļa, ovāla, nierveidīga vai gliemežnīcveidīga, ar pelēcīgi sārtām vai pelēcīgi violetām lapiņām, kuru šķautne ir garenvirzienā sašķelta (no tā arī cēlies šīs sugas nosaukums). Ļoti bieži sastopama, turklāt cauru gadu. Aug, ar retiem izņēmumiem, uz lapukoku koksnes, turklāt gan uz dzīvas, gan nedzīvas, gandrīz vienmēr - lielākos vai mazākos baros. Lielākajā daļā pasaules tiek uzskatīta par neēdamu sīkstās konsistences un mazo izmēru dēļ, taču dažās karstajās zemēs tiek izmantota pārtikā.

Parastā skaldlapīte aug, ar retiem izņēmumiem, uz lapukoku koksnes, turklāt praktiski vienmēr - lielākos vai mazākos baros. Jauna tā ir praktiski balta.

Vecumā parastā skaldlapīte izskatās pūkaina un iekrāsojas pelēcīgi sārtos toņos. Tā bieži sastopama uz nedzīvas koksnes: kritalām, retāk - celmiem.

 

Vēl biežāk parastā skaldlapīte sastopama uz dzīvu koku stumbriem; tad
sēnes grupējas vertikālās rindās. Šāda aina bieži novērojama pilsētvidē.

Parastās skaldlapītes lapiņas briedumā ir pelēki sārtas vai pelēki violetas
un, pats zīmīgākais, garenvirzienā sašķeltas (no tā arī sugas nosaukums).

 

Skaldlapīte neparastākās augtenēs

Visai retos gadījumos parastā skaldlapīte aug nevis uz lapukoku, bet uz skujukoku koksnes (pa kreisi - uz egles kritalas, pa labi - uz priedes kritalas).

Ārkārtīgi retos gadījumos parastā skaldlapīte aug pat uz egļu čiekuriem!

Vēl attēlus un skaidrojumus sk. mūsu divvalodīgās (Lv+En) vietnes fungi.lv lappusēs, konkrēti, šeit .
Sugas ilustrētā apraksta jaunā, stipri paplašinātā versija (6 lappuses ar 18 fotoattēliem) tur publicēta 2020. gada 20. martā.

 
 

Dažādas parastas lapiņsēnes

 
 
 

Lapiņsēnes