Vietnes sadaļas

Citādās 

Krātera urnula
  Urnula craterium  
 

Neliela (tipiskais diametrs 3-4 cm), pašā sākumā vēl slēgta, bet pēc tam dziļi kausveidīga askusēne ar diezgan garu kātiņveida izaugumu, ārpusē tumši pelēkbrūna, neitrāli tumšpelēka vai rūsasbrūna, bet iekšpusē - ogļmelna. Aug martā un aprīlī uz zemē vairāk vai mazāk iegrimušiem lapkoku (g/k lazdu un ozolu) sprunguļiem un sīkām kritalām, parasti - blīvās grupās (kādu vienā atradnē mēdz būt vairākas). Skaitās ļoti reti sastopama, taču pat vidusmēra atradnē ik sezonu izaug vair. desmiti eksemplāru, bet dažās reizēm novēroti ap simtu vai pat daži simti vienlaikus. Neēdama.

 
 Vēl par šo sugu skatiet mūsu divvalodīgajā (Lv+En) vietnē fungi.lv, konkrēti, šeit

 

Krātera urnula sākotnēji ir ar noapaļotu augšgalu, bet vēlāk sāk virsotnē plaisāt, izveidojot atveri, kura ar laiku plešas arvien plašāka (sk. arī zemāk).
Augļķermeņa ārpuse var būt dažādu toņu tumši pelēkbrūna, neitrāli tumšpelēka, rūsasbrūna. Tā ir klāta ar sīkām piegulošām tās pašas krāsas zvīņām.
Augļķermeņa iekšpuse ir ogļmelna un gluda.

Krātera urnulas attīstās uz augsnē daļēji vai pilnīgi iegrimušiem lapu koku sprunguļiem un sīkām kritalām. Tādēļ šādas sēnes nereti ir izkārtotas blīvās 
grupās, izstieptās gar sprunguli vai kritalu; vienā grupā var būt līdz desmit, divdesmit vai pat vairāk augļķermeņu (taču gadās ar vienpati eksemplāri).

 

Nereti urnulas kausiņā redzama tumša atspīdoša viela,
taču tas ir tikai virs melnās iekšpuses uzkrājies ūdens,
nevis želejveidīga masa kā toverīšu sarkosomas kausā.

Krātera urnulas kausiņš pakāpeniski pāriet pagarā, gareniski nedaudz sakrunkotā kātiņā,
kuram apakšgalā ir no visai smalkiem, mīkstiem un padevīgiem matiņiem veidota "sakne".
Turpretim toverīšu sarkosomai tādas nav (turklāt tā aug uz zemes, ne uz koksnes kā šī).

Šīs lappuses foto ir no trim plašām atradnēm Gaujas nacionālā parka dienvidrietumu daļā (pie Krimuldas un pie Silciema).
Sākotnēji vair. attēli bija pārpratuma pēc apstrādāti uz nepareizi noregulēta monitora, kā rezultātā bija par sārtu un gaišu.
Tagad tajos ir restaurēti dabiskie krāsu toņi. Dziļi atvainojamies mūsu apmeklētajiem par šo kļūmi!

 Vēl par šo sugu skatiet mūsu divvalodīgajā (Lv+En) vietnē fungi.lv, konkrēti, šeit

Tur suga ilustrēta arī ar foto no atradnēm Baldones tuvumā (pie Atomkalna) un Ogres Zilajos kalnos.

 
 

Citādās