Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Šķiedrgalvītes
 

Šķiedrgalvītes ir pārsvarā mazas lapiņsēnes, kuru cepurītēm piemīt izteikts radiāls šķiedrojums un arī vecumā saglabājas puslīdz koniska forma (bet sākumā ir pat ļoti izteikta); virspuses krāsa ir pārsvarā dzeltenīgos un brūnos toņos, vien nedaudz sugām ir citāda (tomēr nevienai nav īpaši koša). Lapiņas ir diezgan cieši viena pie otras, sākumā baltas, bet vēlāk iekrāsojas pelēcīgos, brūnganos, olīvkrāsas toņos. Kātiņi daudzām ir saliekti. Aug lielākoties rudens pusē (tomēr daža - pavasara pusē), visas - uz augsnes. Sastopamība - no bieži līdz ļoti reti. Pārsvarā ir indīgas, dažas pat stipri.

Balstoties uz pētījumiem molekulārā līmenī, no šķiedrgalvīšu ģints (Inocybe) mūsdienās ir izdalīta atsevišķi vēl kāda jauna ģints (Inosperma); atbilstoši ir mainījušies sugu latīniskie nosaukumi (jaunie ir doti pēc slīpsvītras). Latviskais nosaukums jaunajai ģintij nav izdomāts, tā ka mums visas šķiedrgalvītes joprojām ir un paliek šķiedrgalvītes.

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv. Pievērsiet uzmanību, ka vietnes fungi.lv sugu aprakstos līdzās galvenajai lappusei ir vēl papildlappuses ar fotoattēliem un skaidrojumiem!




Patujāra šķiedrgalvīte
Inocybe erubescens (Inocybe patouillardii)
Pavasara sēnīte, daudz indīgāka par sarkano mušmiri.
Smailā šķiedrgalvīte
Inocybe rimosa (Inocybe fastigiata)
Paliela šķiedrgalvīte ar stipri izteiktu pauguru centrā.
Violetā šķiedrgalvīte
Inocybe lilacina (Inocybe geophylla var. lilacina)
Neliela šķiedrgalvīte; violeta, vidū brūgana, vēlāk brūna.



Tumšzvīņu šķiedrgalvīte
Inocybe lanuginosa
Maza šķiedrgalvīte ar tumšbrūnu zvīņu klātu cepurīti.
Plankumainā šķiedrgalvīte
Inocybe maculata / Inosperma maculatum
Pamaza šķiedrgalvīte ar brūnu, gaiši zvīņotu cepurīti.
Bongāra šķiedrgalvīte
Inocybe bongardii / Inosperma bongardii
Maza šķiedrgalvīte ar visai gaiši brūnu zvīņotu cepurīti.

 Pavisam Latvijā konstatētas apmēram 75 šķiedrgalvīšu sugas.


Vēl no mūsu fotoarhīva

Paveca, jau stipri atpletusies (taču joprojām ar pauguru centrā!) un krietni saplaisājusi smailā škiedrgalvīte starp Krimuldu un Inciemu (2017.g.).

Lapiņsēnes