Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Aplocenes
 

Pie aplocenēm pieskaita vidējas un lielas lapiņsēnes ar plakanām vai piltuvveidīgām cepurītēm dažādās krāsās (dažām gana košās) un ar specifiskām sporu īpašībām (morfoloģiju, krāsu). Aug rudenī dažāda sastāva mežos, dārzos, zālainās vietās (atkarībā no konkrētās sugas); veido raganu apļus. Sastopamība - no ļoti bieži līdz ļoti reti. Ēdamas pēc novārīšanas, taču vērtējumi par garšīgumu ir pretrunīgi; dažiem indivīdiem pat var būt alerģija.

Balstoties uz pētījumiem molekulārā līmenī, no aploceņu ģints (Lepista) mūsdienās ir izdalīta jauna ģints (Paralepista); atbilstoši ir mainījies sugas latīniskais nosaukums (jaunais dots pēc slīpsvītras), taču latviskais nosaukums tiek saglabāts vecais. Kāda cita suga ir atkārtoti cilāta šurpu-turpu starp aploceņu un piltuveņu (Clitocybe) ģintīm.

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv. Pievērsiet uzmanību, ka vietnes fungi.lv sugu aprakstos līdzās galvenajai lappusei ir vēl papildlappuses ar fotoattēliem un skaidrojumiem!
Līganā (apvērstā) aplocene
Lepista flaccida (L. inversa) / Paralepista flaccida
Dzeltenbrūnā aplocene
Lepista gilva (Clitocybe gilva)
Zilganā aplocene
Lepista glaucocanaRaibā aplocene
Lepista luscina (Lepista panaeola)
Kailā aplocene
Lepista nuda
          Dūmainā aplocene/piltuvene, liepene
     Lepista nebularis (Clitocybe nebularis)
 

 
Divkrāsainā aplocene
Lepista saeva (Lepista personata)
Netīrā aplocene
Lepista sordida

 Latvijā ir konstatētas vēl divas aploceņu sugas:
 smaržīgā aplocene (Lepista irina), 
 ciņu aplocene (Lepista caespitosa).


Vēl no mūsu fotoarhīva

Divas aploceņu sugas ciešā kompānijā: līganā aplocene (pa kreisi) un dūmainā aplocene jeb liepene (2016.g. pie Silciema blakus šosejai A2).

Blīvākā daļa no raganu apļa, kuru izveidojusi kailā aplocene (2017.g. pie Silciema blakus šosejai A2). Visu apli sk. vietnē fungi.lv, konkrēti, šeit.

Divkrāsu aplocenes pilsētvidē, diezgan dzīvas ielas malā (2021.g. Siguldā, Pulkveža Brieža ielā).

Lapiņsēnes