Vietnes sadaļas

Lapiņsēnes

Smiltenes
 

Smiltenes ir vidēja lieluma lapiņsēnes no pūkaiņu ģints, kurām raksturīgas samērā gaišas cepurītes zaļgandzeltenos, dzeltenbrūnos un līdzīgos toņos, dzeltenas lapiņas un tādas pašas krāsas kātiņi. Aug rudenī smilšainās augsnēs. Dažas ir ļoti bieži, citas reti sastopamas. Vienas ir ēdamas, citas ne.

 

Klikšķinot uz galerijas attēla vai sugas nosaukuma, var nokļūt pie sugas ilustrēta apraksta kādā no mūsu vietnēm - fungi.lv vai senes.lv. Pievērsiet uzmanību, ka vietnes fungi.lv sugu aprakstos līdzās galvenajai lappusei ir vēl papildlappuses ar fotoattēliem un skaidrojumiem!




Parastā smiltene
Tricholoma equestre
Ar matētu cepurīti. Ļoti izplatīta, g/k piejūras kāpās.
Spīdīgā smiltene
Tricholoma flavovirens
Ar spīdīgu cepurīti. Smilšainos silos nostāk no jūras.
Lapukoku smiltene
Tricholoma frondosae
Atšķīrībā no citām smiltenēm, aug zem apsēm. Reta.
Pamatojoties uz 21. gs. pētījumiem molekulārā līmenī, tagad parasti tiek uzskatītas par vienu un to pašu sugu. Atdalīta no T.equestre kā patstāvīga suga tikai 21. gs.
 

Piezīme par ēdamību. Francijā, Polijā, Lietuvā un Šveicē ir reģistrētas vairākas nopietnas vai pat smagas saindēšanās, kuras saista ar liela smilteņu daudzuma apēšanu īsā laikaposmā (2 vai 3 reizes dienā vairākas dienas no vietas vai tamlīdzīgi), iespējams, kopā ar specifisku medikamentu lietošanu (simvastatīns, līdzīgs atorvastatīnam). No otras puses, 2018. gadā Polijā speciālā eksperimentā, kurā 10 brīvprātīgie ilgstoši patērēja smiltenes visai lielās devās, nekādi negatīvi efekti uz veselību nav novēroti.

Tā vai citādi, iesakām ievērot mērenību šo sēņu patēriņā!

 

Rūgtā smiltene
Tricholoma aestuans
Īpaši gaišos toņos, ar garu izlocītu kātiņu. Reta. Rūgta.

 Citas smilteņu sugas Latvijā nav konstatētas.


Vēl no mūsu fotoarhīva

Spīdīgā smiltene (tagad parasti uzskatīta par to pašu sugu kā parastā smiltene), ilgā sausumā vairs ne tik spīdīga (Līgatnes dabas takas, 2013.g.).

Lapiņsēnes