Vietnes sadaļas

Citādās 

Nošķeltā dižvālene
Milzu dižvālene Clavariadelphus truncatus  
 

Liela vālesveidīga sēne - augstumā parasti līdz 15 cm, bet paretam pat līdz 20 cm un resnumā līdz 5 cm, ar it kā nošķeltu (taču nelīdzenu) galotni; ar dažkārt gludu, bet citkārt gareniski rievainu, reizēm arī škērseniski sakrunkotu sānu virsmu. Dzeltena vai dzeltenbrūna, taču sānu virsma ar laiku kļūst vēl brūnāka, violetīga vai tml. Mīkstums ir sākumā bālgans, bet griezumos krāsojas brūni violets. Aug rudens pusē skujkoku un jauktos mežos. Ļoti reti sastopama, ierakstīta Sarkanajā grāmatā (3. kategorijā), iekļauta Aizsargājamo sugu sarakstā. Ēdama, taču kā retumu labāk atstāt augam.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis Vilis Lūkins 1979. gadā Tukuma novada Sēmes pagastā. Vēlāk uzieta vēl nedaudzās vietās (apmēram 10), kuras gandrīz visas atrodas nelielā teritorijā ar rādiusu ~20 km un centru ~10 km uz ziemeļrietumiem no Tukuma (Engures, Tukuma, Kandavas un Talsu novados).

Nošķeltās dižvālenes augļķermenis uz augšu kļūst arvien platāks, turklāt ir ar horizontāli saplacinātu un gandrīz vai smadzeņveidīgi sakrunkotu galotni.

Nošķeltās dižvālenes sānu virsma visbiežāk ir gareniski rievaina. Sākumā tā ir galotnes krāsā, vēlāk kļūst violeti vai brūngani ietonēta.

Šīs lappuses foto ir no mūsu uzietas atradnes Tukuma novadā pie Antiņciema.

Milzu dižvālene

Dižvālenes

 
 

Citādās