Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Skrimšļainā eksīdija
Saplacinātā eksīdija Exidia cartilaginea  
 

Želejveida sēne, sākumā noapaļotas formas un krēmkrāsā vai gandrīz balta, vecumā šķautnaina un satumsusi līdz okerbrūnai. Aug uz nedzīvas koksnes (lielākoties lapukoku) vēsajos gadalaikos. Augļķermenis piestiprināts substrātam (koksnei) ar visu apakšējo virsmu. Bieži vien augļķermeņi ir tik cieši cits pie cita, ka saplūst vienlaidu masā. Izņemot īpaši labvēlīgus gadus, sastopama reti. Reizēm novērojama blakus dziedzerainajai eksīdijai (par biežu, lai to uzskatītu par tīru nejaušību).

  

Pirmo reizi Latvijā acīmredzot pamanījis Edgars Mūkins 2010. gadā pie Siguldas, blakam vecajam ceļam pār Lorupes gravu, taču pirmoreiz publiski minējusi Julita Kluša 2012. gadā (Sudas purvā un Skrīveros). Kopš 2015.g. atradumu kopskaits ir strauji pietuvojies trijiem desmitiem (ziņojumi vietnē dabasdati.lv, kā arī mūsu novērojumi), tiem aptverot gandrīz visu valsti (bet ne Latgali). [Atjaunināts 2018.g. 25.VI.]

Trīs pieaugoša vecuma (sākot no labā augšējā stūra un lejup pa kreisi) skrimšļaino eksīdiju sakopojumi 2010. gadā pie Lorupes.
Labi redzams, kā sākotnēji gaišie un noapaļotie skrimšļainās eksīdijas augļķermeņi ar laiku kļūst arvien tumšāki un šķautnaināki.

 

Jaunām skrimšlainajām eksīdijām (šeit - palielinājumā) forma ir noapaļota.

Ar laiku skrimšļainā eksīdija kļūst tumšāka un tai parādās asas šķautnes.

 

Vēl jaunas, tapēc gaišas un ar noapaļotam formām, skrimšļainās eksīdijas kopā ar dziedzerainajām eksīdijām Gaujas Nacionālajā parkā 2015. gadā.

Eksīdijas
(5 sugas)

 
 
Saplacinātā eksīdija

Citādās