Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Visas bekas

Grubuļainā samtbeka
Xerocomus pruinatus / Xerocomellus pruinatus
 

Nelielu izmēru beka (diametrs tipiski ap 5 cm) ar izteikti samtainu, taču grubuļainu cepurītes virsu, kura ir ļoti tumši brūnā vai tumši pelēkā krāsā, reizēm gandrīz melna, visai retos gadījumos - ar apsarmi (Latvijā atrastajiem eksemplāriem nav novērota). Kātiņš var būt gan blīvi klāts ar sīkām sarkanām pārslām, gan bez tām - blāvi dzeltens. Mīkstums griezumā var dažviet vāji līdz mēreni zilēt (parasti - tikai šur un tur kātiņa lejasgalā). Aug rudens pusē zem lapukokiem (iespējams, arī zem skujukokiem). Ļoti reti sastopama: Latvijā ir tikai trīs atradnes droši zināmas (kā arī divas diezgan varbūtīgas, tomēr ne pārliecinoši apstiprinātas). Ēdama, tomēr sakarā ar ļoti reto sastopamību pareizāk būtu atstāt augam.

 

Pirmo reizi Latvijā konstatējis Edgars Mūkins pēc 2010.-2011. gada atradumiem Rīgā, Ziepniekkalna kapos, kur šī suga izrādījusies augam ik gadu vairākās vietās. 2016. gadā uzieta arī Siguldā pie Gaujas un mežā pie Krimuldas, taču mazā skaitā, un divos nākamajos gados tur nav novērota. Daži Tīmeklī publicētie un mums atsūtītie foto vedina domāt, ka manīta arī citur (skat. sugas konstatēšanas un izplatības apzināšanas vēsturi).

 

Ja esat puslīdz pārliecināti, ka esat reiz atraduši šādu beku, lūdzu sazinieties ar senes.lv (e-pasts).
Iepriekš pamēģiniet pārbaudīt, vai tā patiesībā nav lāčubeka (lāču samtbeka) vai maza raganbeka!

Cepurītes virsa ir ļoti tumši brūnā vai gandrīz melnā krāsā, kātiņš var būt gan pilnībā klāts ar sīkām sarkanām pārslām, gan bez tām - gaiši dzeltens.

Grubuļainās samtbekas aug pa vienai vai sīkās grupās (šeit: uz kapavietas).

 

Stobriņu atveres grubuļainajai samtbekai var būt ļoti neregulāras formas.
Zem cepurītes virsmiziņas ir apmēram tikpat plāna sarkana "apakšmiziņa".

Mīkstums griezuma vietā var palēnām nozilēt, tomēr vairākumā gadījumu
- tikai atsevišķās vietās (parasti kātiņa lejasgalā); dažkārt nezilē nemaz.

Šīs lappuses foto visi ir no sugas pirmās zināmās atradnes - Rīgā, Ziepniekkalna kapos; foto no atradnes Siguldā skat. lappusē, kurā atainota sugas konstatēšanas vēsture.

Ja esat puslīdz pārliecināti, ka esat reiz atraduši šādu beku, lūdzu sazinieties ar senes.lv (e-pasts).
Iepriekš pamēģiniet pārbaudīt, vai tā patiesībā nav lāčubeka (lāču samtbeka) vai maza raganbeka!

 

Visas bekas