Vietnes sadaļas

Citādās 

Briežu ksilārija
  Xylaria hypoxylon Daudzveidīgā ksilārija
 

Maza (augstums nedaudzi cm, platums pie pamata pāris mm) askusēne ar koksnainu konsistenci un ar divām krasi atšķirīgām attīstības stadijām, kurās vairošanos nodrošina divu atšķirīgu veidu sporas: pirmajā stadijā - konīdijsporas, kuras izveidojas uz sēnes virsmas un tādējādi nokrāso to daļēji baltu, otrajā stadijā - askosporas, kuras veidojas sēnes iekšienē esošajos askos. Ir vai mazāk sazarota (dažkārt brieža ragu formā, no kā cēlies sugas nosaukums). Aug grupās uz ilgāku laiku trūdošas lapkoku koksnes, īpaši vēlā rudenī un agrā ziemā. Ļoti bieži sastopama. Neēdama.

Kamēr konīdiju stadijā, briežu ksilārija, lai ari pamatā melna, ir klāta ar baltu sporu izveidotu apsarmi. Šajā stadijā tā ir vairāk vai mazāk sazarota 
(priekšplānā), nereti brieža ragu formā (tamdēļ arī tāds nosaukums). Ar laiku zari nokalst, un no sēnes pāri paliek tievs melns "kāts" (dibenplānā).

Briežu ksilārija aug uz ilgāku laiku trūdošas lapkoku koksnes - pirmām kārtām uz veciem celmiem (augstāk), otrām kārtām uz vecām kritalām (šeit).

Briežu ksilārijas parasti aug pušķos, gan nebūt ne vienmēr tik lielos kā šeit. Vienpata atgadās reti.

Briežu ksilārijas var būt daždažādā veidā sazarotas (kur foto aplūkojami pilnā lielumā, sk. zemāk).

Vēl attēlus un skaidrojumus sk. mūsu divvalodīgās (Lv+En) vietnes fungi.lv lappusēs, konkrēti, šeit .

 
 

ksilārijas

Daudzveidīgā ksilārija
 
 

Koksnainas
uz koksnes

 
 
 

Citādās