Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Atradumi-2018

Sabiedrībā aktuālas sēņu lietas 2018
Fungi under public attention in 2018
 

Palaikam sēnes nonāk plašas sabiedrības uzmanības lokā: par tām raksta Tīmekļa ziņu portāli un drukātā prese, ziņo radio un televīzija, debatē sociālajos tīklos un citos Tīmekļa forumos. Piedāvājam mūsu skatījumu uz šīm plašāka skanējuma aktualitātēm no sēņu valstības. (Kādas vairāk vai mazāk zīmīgas sēnes mēs vai mūsu partneri esam atraduši attiecīgajā laikposmā, sk. mūsu sadaļā "Atradumi-2018".)

Aktuāli  2018 Aktuāli  2017 Aktuāli  2016 Aktuāli  2015 Aktuāli  2014 Aktuāli  2013 Aktuāli  2012 Aktuāli  sen

Apmeklētāju ievērībai: šajā vietnes sadaļā jaunākie materiāli ir augšā, vecākie - apakšā!


UZMANĪBU! Sadaļā "Mūsu atradumi 2017" tagad ir 2017. gada interesantāko atradumu ilustrēts pārskats pilnā apjomā (8 lpp.):

janv. – aprīlis maijs – jūlijs viss augusts septembris-1 septembris-2 septembris-3 septembris-4 oktobris – dec.

Zem pamatmateriāla – foto un tekstiem – vairākās lappusēs tagad ir vēl rubrika "Citi zīmīgi atradumi īsumā" (ar saitēm uz foto!)


Dendrologu Gada koks 2018 – ļoti retu piepju mājvieta

Latvijas Dendrologu biedrība par savu Gada koku 2018 ir izraudzījusies sugu, kura, cita starpā, ir gandrīz vai ekskluzīva mājvieta ne vienai vien vizuāli visai iespaidīgai, taču arī ļoti reti sastopamai un tādēļ aizsargājamai piepju sugai, proti, parasto ozolu (Quercus robur). Košā zeltpore, aknene, daivainā čemurene mēdz augt gandrīz vienīgi uz ozolu stumbriem vai pamatnēm; nereti tur vietu atrod tikpat retā čemurainā čemurene. Tieši un tikai pie ozoliem aug vēl virkne lapiņsēņu un beku: ozolu pienaine, apšubekai līdzīgais ozolu lācītis, kā arī dažas ārkārtīgi retas bekas.

 Trīs aizsargājamas iespaidīgu izmēru piepes, kuras aug gandrīz vienīgi uz ozoliem (stumbriem vai pamatnēm): košā zeltpore, aknene, daivainā čemurene.

Mikologu biedrības Gada sēne 2018 – milzu apaļpūpēdis

Ik gadu Latvijas Mikologu biedrība, kurā apvienojušies gan profesionāli sēņu pētnieki, gan amatieri un vienkārši interesenti, izraugās Gada sēni. Mikologu šāgada izvēle ir milzu apaļpūpēdis (Langermannia gigantea jeb Calvatia gigantea) - ēdamā sēne ar visai iespaidīgiem izmēriem: kādam Latvijā atrastajam caurmērs esot sasniedzis 55 cm! Tas aug ar barības vielām bagātā augsnē puslīdz atklātās zālainās vietās (parkos, dārzos, kapsētās, mežmalās) un pļavās. Kādreiz tas skaitījās rets un pat aizsargājams, taču mūsdienās ir Latvijā gana parasts, reizēm pat aug lielās grupās ar vairākiem desmitiem augļķermeņu katrā. Ēdami ir jauni apaļpūpēži (kamēr mīkstums vēl ir balts); tie ir cepami bez novārīšanas.

Lai arī milzu apaļpūpēdis Latvijā nav nekas sevišķs, mikologus interesē paplašināt zināšanas par to, kā šī ievērojamā suga "jūtas" mūsu zemē. Tapēc Mikologu biedrība aicina interesentus ziņot par apaļpūpēžu atradumiem, kā arī mērīt tiem apkārtmēru, lai atrastu šī gada lielāko pūpēdi. Ziņojumus (ar apliecinošiem foto!) sūtiet Mikologu biedrībai vai vietnei dabasdati.lv (vai, ja tā šķiet ērtāk un pierastāk, mūsu vietnei: e-adrese); tie visi nonāks Latvijas mikologu kopīgajā novērojumu krājumā. No savas puses īpaši aicinām ziņot tad, ja esat uzgājuši ļoti dižus eksemplārus vai arī izcili daudz vienkopus; ja esat novērojuši ļoti agri vai arī ļoti vēlu sezonā; ja esat pamanījuši kādā, šķiet, sugai galīgi nepiemērotā vietā.

 Plašsaziņas līdzekļu ievērībai! Šīs ziņas tekstu ir atļauts pārpublicēt, taču nesagrozītā veidā un obligāti ar norādi "pārpublicēts no senes.lv".


Gada sēne 2018 ir patiesi milzīga! Šis eksemplārs, kas uziets Gaujas senlejā zem Krimuldas, ne tuvu nav lielākais Latvijā atrastais.
 
Paziņojums par Gada sēni 2018 šīs ziņas autentiskākajā avotā - Mikologu biedrības vietnē. Tās sadaļu "Gada sēnes" skatiet šeit.
 

 
 

 
Aktuāli  2018 Aktuāli  2017 Aktuāli  2016 Aktuāli  2015 Aktuāli  2014 Aktuāli  2013 Aktuāli  2012 Aktuāli  sen
 

Vietnes sadaļas