Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Rūsganā brūnzobe
  Hydnellum ferrugineum Peka brūnzobe
 

Vidēji liela (3-10 cm) sīkstas konsistences adateņsēne ar visumā plakanu, tomēr diezgan nelīdzenu augšpusi, kura sākotnēji ir samtaina un balta (vai sārta), bet vēlāk kļūst cietāka un sārti brūngana vai pat patumši sarkanbrūna; ar piltuvveidīgu apakšpusi, kurai koniskā augšdaļa ir klāta ar sākumā bālganām, taču vēlāk nobrūnējošām vertikālām adatiņām, bet apakšdaļa sakņveidā iesniedzas diezgan dziļi augsnē, apaugdama nobiras. Mitrumā uz augļķermeņa augšpuses mēdz izveidoties asinssarkana vai brūnsarkana šķidruma pilieni. Aug skujkoku mežos ar nabadzīgu augsni pa vienai vai nelielās ciešās grupās, nereti saplūsdamas cita ar citu. No izskata ziņā identiskās Peka brūnzobes atšķiras ar to, ka nav tik ļoti rūgta. Reti sastopama. Neēdama sīkstās konsistences un nepatīkamās garšas dēļ (Tīmeklī izplatījušās baumas par ārkārtīgo indīgumu ir galīgi aplamas).

 

Latvijā jau pirms daudziem gadiem bija konstatēta Peka brūnzobe, un arī visi turpmākie tādas ārienes sēņu atradumi visai ilgu laiku tika "pēc inerces" piedēvēti šai sugai. Tikai 2013. gadā Edgars Vimba, papētot ar mikroskopu paraugus, kurus speciāli šim nolūkam dažādās Latvijas vietās bija ievākuši senes.lv un Dabas muzeja pārstāvji, apstiprināja jau pastāvējušās aizdomas, ka Latvijā ir sastopama arī rūsganā brūnzobe (spriežot pēc visu pēdējo gadu novērojumiem - daudz biežāk nekā Peka brūnzobe). 2020. gada sezonā, spriežot pēc Tīmeklī atrodamajiem fotouzņēmumiem, mūsu pašu un kolēģu novērojumiem, aug pastiprināti (tāpat kā vairāku citu sugu brūnzobes).

Rūsganās brūnzobes augšpuse sākotnēji ir samtaina un balta (vai sārta), bet vēlāk tā kļūst cietāka un sārti brūngana vai pat patumši sarkanbrūna.
Mitrumā uz tās mēdz veidoties asinssarkana vai brūnsarkana šķidruma pilieni.

Sausumā sarkanīgo pilieniņu uz rūsganās brūnzobes augšpuses nav. Apakšpuses konisko augšējo daļu klāj adatiņas - sākumā bālganas, vēlāk brūnas.

Rūsganās brūnzobes augšpusei krāsa mainās no baltas uz sārti brūnganu, reizēm pat sarkanbrūnu.

Rūsganās brūnzobes apakšpuse ir piltuvveidīga. Sakņveidīgajā lejasgalā ir ieaugušas meža nobiras.


 

Krāšņākās (ar izteiksmīgākajiem pilieniņiem) brūnzobes no tām mūsu pirms 2016.g. nofotografētajām,
kurām netika noteikta konkrētā suga - rūsganā vai Peka, skatāmas šo divu sugu kopīgajā lappusē.

 

Klikšķiniet uz sīkattēla!

 
 

Brūnzobes

Peka brūnzobe
 
 

Citādās