Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Citādās 

Peka brūnzobe
Rūsganā brūnzobe Hydnellum peckii Zilganā brūnzobe
 

Vidēji liela (3-10 cm) sīkstas konsistences adateņsēne ar visumā plakanu, tomēr diezgan nelīdzenu augšpusi, kura sākotnēji ir samtaina un balta (vai sārta), bet vēlāk kļūst cietāka un sārti brūngana vai pat patumši sarkanbrūna; ar piltuvveidīgu apakšpusi, kurai koniskā augšdaļa ir klāta ar sākumā bālganām, taču vēlāk nobrūnējošām vertikālām adatiņām, bet apakšdaļa sakņveidā iesniedzas diezgan dziļi augsnē, apaugdama nobiras. Mitrumā uz augļķermeņa augšpuses mēdz izveidoties asinssarkana vai brūnsarkana šķidruma pilieni. Aug skujkoku mežos ar nabadzīgu augsni pa vienai vai nelielās ciešās grupās, nereti saplūsdamas cita ar citu. No izskata ziņā identiskās rūsganās brūnzobes atšķiras ar to, ka ir ļoti rūgta. Ļoti reti sastopama. Neēdama gan sīkstās konsistences, gan rūgtuma dēļ (Tīmeklī izplatījušās baumas par ārkārtīgo indīgumu ir pilnīgi aplamas).

 

Peka brūnzobe bija Latvijā konstatēta jau pirms daudziem gadiem, un ilgāku laiku ikviens turpmākais tāda izskata sēnes atradums tika "pēc inerces" piedēvēts šai sugai. Tikai 2013. gadā Edgars Vimba, papētot ar mikroskopu paraugus, kurus speciāli šim nolūkam dažādās Latvijas vietās bija ievākuši senes.lv un Dabas muzeja pārstāvji, apstiprināja aizdomas, ka Latvijā sastopama arī pēc izskata identiskā rūsganā brūnzobe. Tādējādi lielākā daļa veco novērojumu acīmredzot nav piederīgi Peka brūnzobei.

 

 

Starp mūsu nofotografētajām šāda izskata brūnzobēm ne par vienu nevar pateikt, ka tā būtu Peka: ir vai nu ir skaidri zināms (no nogaršošanas un/vai mikroskopēšanas), ka rūsganā (visām kopš 2016.g. uzietajām), vai arī konkrētā suga vispār nav ticamā veidā noteikta (agrāk uzietajām). Krāšņākie (ar izteiksmīgākajiem pilieniņiem) eksemplāri no tiem mūsu uzņemtajiem, kam suga nav noteikta, skatāmi abu sugu kopīgajā lappusē.

 

Klikšķiniet uz sīkattēla!

 
Rūsganā brūnzobe

Brūnzobes

Zilganā brūnzobe
 
 

Citādās