Vietnes sadaļas

   www.senes.lv   

Piepes, sīkpiepes

Sakņu piepe (plašā nozīmē)
Heterobasidion annosum (sensu lato)
 

Sakņu piepe plašā nozīmē faktiski ir sugu komplekss, kurš ietver piecas līdzīgas, tomēr atšķirīgas sakņu piepes, no kurām Latvijā ir sastopamas divas. Šīs piepes aug gan uz mirušas koksnes (celmiem, stumbriem), gan uz uz dzīviem kokiem (pamatnēm, saknēm), izraisot to trupi un šādā veidā nodarot lielus zaudējumus mežsaimniecībai. Šo piepju augļķermeņi mēdz būt gan kompakti - aptuveni pusšķīvja formas (parasti - vairāki cieši kopā saauguši), gan plaši klājeniski - neregulāras formas, pārsvarā gareniski gar stumbru izstiepti (Latvijā viens šāds augļķermenis atrasts pat gandrīz metru garš!).

 ♦ ♦ ♦  Latvijas Mikologu biedrības Gada sēne 2009  ♦ ♦ ♦ 

Suga Heterobasidion annosum aug pārsvarā uz priedēm, augļķermeņi ir lielāki (tipiski 5-15 cm), poras augļķermeņa apakšā - tāpat (2-4 gab./mm).

Suga Heterobasidion parviporum aug pārsvarā uz eglēm, augļķermeņi ir mazāki (tipiski 3-8 cm), poras augļķermeņa apakšā - tāpat (4-6 gab./mm).

Sakņu piepes reizēm izaug arī uz lapkokiem (bērziem, apsēm, baltalkšņiem u.c.), tomēr reāli tikai tad, ja šie lapkoki ir jauktās audzēs ar skujkokiem.

Dažādus sakņu piepju augļķermeņus (t.sk. klājeniskos) sk. arī Mikologu biedrības vietnē šeit.

 

Piepes, sīkpiepes, klājpiepes

 
 
 

Bekas

 

Lapiņsēnes

 

Citādas